Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

O pierwszym przypadku koronawirusa podobnego do SARS, który został zidentyfikowany w Polsce, poinformowano w styczniu. Jest to pierwszy w kraju potwierdzony przypadek wirusa, który był stwierdzany u ludzi, dotychczas w Europie i Azji. Pacjent jest pracownikiem służby zdrowia, który opiekował się pacjentami z chorobą związaną z nowym koronawirusem. Ten nowy wirus jest nazywany „nowatorskim”, ponieważ różni się od wszystkich, które były widziane wcześniej. Może powodować choroby od zwykłego przeziębienia do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet śmierci. Oto co musisz wiedzieć o tym nowym wirusie i jak się rozprzestrzenia.

Czy istnieje lek na tego wirusa?

Nie ma specyficznego leczenia dla nowego koronawirusa, ale lekarze mogą leczyć objawy. Mogą również zapewnić opiekę wspomagającą pacjentom, którzy są bardzo chorzy.

Lekarze mogą podawać pacjentom leki przeciwwirusowe. Leki te były stosowane w leczeniu osób z SARS. Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce szerzej opisano tutaj.

Czy powinieneś się martwić?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi, że wirus jest zaraźliwy. Jak dotąd zaraziło się nim miliony osób, wiele ze skutkiem śmiertelnym. Warto przestrzegań zasad higieny i nie kontaktować się z osobami chorymi.